Human Grade Doggie Cuisine
     "Nutritious Human Grade Cooked and Frozen Food For Dogs"


     Home          Information          Ingredients            Contacts       
      Why Human Grade           ingredient benefits        Information          Satisfied customers      




Home

Information

Ingredients

Contacts



Corporate

Want Information

Reseller Opportunities

Cost comparison


YOU CAN GET THE BEST FOR LESS !

It is easy to assume that healthy nutritious dog food has to cost the most but that is not always the case.

At Human Grade Doggie Cuisine we strive to produce the best food for dogs available and yet try to keep the cost of the product to a reasonable price so that all dogs can achieve maximum health benefits without having to "break the bank".

We are able to provide this high quality product at a reasonable price because we have carefully selected over the last five years the best "reliable" suppliers of North American fresh products and in turn committed to support them by purchasing their products on a regular basis.   We continue to receive the best human grade fresh ingredients at fair pricing and consequently we are able to pass this cost savings on to all our caring dog lovers.

CHECK OUT OUR PRICES FOR YOUR SELF!

Its a given that our product is the best choice available for your dog, just ask our thousands of happy healthy dogs eating our products on a daily basis.   For your convenience, our package contains 8 regular size loaves of Human Grade Doggie Cuisine.

  • A normally active 20 pound adult dog will consume approximately one regular sized loaf per day. (1/2 loaf in the morning and 1/2 loaf in the evening)

  • A package of regular size Human Grade Doggie Cuisine has a suggested retail price of $12.85 per package.   This translates to a daily cost of $1.61 per day to feed a 20 lb dog the best food available.

  • On top of this, we offer a further price saving of 10% through our frequent buyer program:   Purchase 10 packages over time at your local pet food retailer where you purchase your food and receive a free package of 8 regular size loaves after the 10th purchase AT NO COST

  • Ask your retailer to sign you up and start saving the additional 10% and bring your daily cost down to $1.55 per day!

    THAT'S NOT ALL.... YOU CAN PURCHASE LARGE LOAVES AND SAVE EVEN MORE MONEY!

    A large loaf Human Grade Doggie Cuisine is also available with two large loaves per package for bigger dogs or a smaller dog if you are willing to cut the loaves to suit your individual dog's daily intake.

    • One large loaf will provide almost 6 days of food for a normally active 20 pound adult and a 80 lb normally active dog will consume approximately one large sized loaf per day. (1/2 loaf in the morning and 1/2 loaf in the evening)

      A package of large size Human Grade Doggie Cuisine has a suggested retail price of $13.25 per package.   This translates to a daily cost of $1.15 per day to feed a 20 lb dog the best food available.

    • On top of this, we offer a further price saving of 10% through our frequent buyer program:   Purchase 60 packages over time at your local pet food retailer where you purchase your food and receive 6 free package of 2 large size loaves after the 60th purchase AT NO COST
    Ask your retailer to sign you up and start saving the additional 10% and bring your daily cost down to $1.04 per day!

    HOW DOES THAT COMPARE TO OTHER BRANDS??

    In may 2009, we completed an-up-to-date survey of retail store prices by going to different types of pet food stores in the GTA area.   We looked at 38 brands of dog food and 150 different packages and products produced by these manufacturers.

    • We took the recommended feeding instructions from the competitor's packaging for a 20 lb normally active adult dog.
    • Noted the store's displayed price for that specific product.
    • We also noted different size of offerings and their respective pricing.
    • Calculated daily requirements of actual food for 20 lb dog based on their feeding recommendations.
    • Calculated their daily cost of these various brands to feed a 20 lb dog per day based on their daily feeding amounts.
    • We compared our daily cost to theirs.

    RESULTS

    Out of 150 products compared, 80 % OF THE TIME Human Grade Doggie Cuisine's cost per day was less (we were less in 121 cases) versus the competitors price per day.

    NOT ONLY ARE WE COST EFFECTIVE BUT WE ALSO PROVIDE A RELIABLE SOURCE OF QUALITY FOOD!

    During our frequent visits to pet food retail outlets for feedback on our product and others, we have heard customers state they recognize the value of our type of food, but in the past they have not always been able to always find or get a human grade product such as ours on a consistent basis, or at a convenient location close to them, and were hesitant to switch for this reason.  

    Human Grade Doggie Cuisine presently has over 100 retailers selling our products in Ontario and we intend to expand that to other areas of the country and to the U.S.A in the next year.   In 2007, we carefully selected a reliable pet food distributor to service our authorized pet food outlets and we can guarantee our authorized retailers always carry sufficient stock to ensure your dog does not run out of food, store stock is not out of date, and they are able to replenish Human Grade Doggie Cuisine on a weekly basis.   This ensures you receive only fresh frozen product and that it is conveniently available at all times.

        BACK TO TOP


    2005 Human Grade Canine Cuisine Inc.
    All Rights Reserved.